PALIT RTX5070Ti GAMINGPRO-S 16GB GDDR7 256bit 3-DP HDMI NE7507T019T2-GB2031U
Order Now, arriving soon
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
Palit Video/Graphics Cards
PALIT RTX5070Ti GAMINGPRO-S 16GB GDDR7 256bit 3-DP HDMI
Specifications
Memory Amount 16 GB
Memory Interface 256 bits
DRAM Type GDDR7
Graphics Clock TBD MHz
Boost Clock TBD MHz
Memory Clock 28 Gbps
CUDA Cores 8960
Memory Bandwidth (GB/sec) 896
Microsoft DirectX Microsoft DirectX® 12 Ultimate
OpenGL 4.6
Bus Support PCI-E 5.0
HDMI HDMI 2.1b
DisplayPort DP2.1b x 3
Maximum Digital Resolution 4K at 480Hz or 8K at 120Hz with DSC
Height 3 slot
Board Size 331.9 x 127.1 x 60 mm
Graphics Card Power 300 W
Recommended System Power 750 W