Order Now, arriving soon
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC UPS & Power Board
Output
Output Power Capacity
1350 Watts / 1500 VA
Max Configurable Power (Watts)
1350 Watts / 1500 VA
Nominal Output Voltage
230V
Output Voltage Distortion
Less than 2%
Output Frequency (sync to mains)
50/60Hz +/- 3 Hz
Other Output Voltages
220, 240V
Crest Factor
3 : 1
Double Conversion Online
Waveform Type
Sine wave
Output Connections
(8) IEC 320 C13 (Battery Backup)
Bypass
Built-in Bypass
Input
Nominal Input Voltage
230V
Input Frequency
40 – 70 Hz (auto sensing)
Input Connections
IEC-320 C14
Input voltage range for main operations
50-150 (40% Load) V , 80 – 150 V
Other Input Voltages
Batteries & Runtime
Battery Type
Li-ion
Typical recharge time
6 hour(s)
Nominal Battery Voltage
48V
Communications & Management
Interface Port(s)
RJ-45 Serial , Smart-Slot , USB
Available SmartSlot™ Interface Quantity
1
Control panel
Multi-function LCD status and control console
Audible Alarm
Audible and visible alarms prioritized by severity
Emergency Power Off (EPO)
Yes
Surge Protection and Filtering
Surge energy rating
340 Joules
Physical
Maximum Height
128.0 mm
Maximum Width
432.0 mm
Maximum Depth
590.0 mm
Rack Height
3 U
Net Weight
30.53 kg
Shipping Weight
46.86 kg
Shipping Height
445.0 mm
Shipping Width
600.0 mm
Shipping Depth
850.0 mm
Color
Black
Units per Pallet
6.0
Environmental
Operating Environment
0 – 40 °C
Operating Relative Humidity
0 – 95 (non-condensing) %
Operating Elevation
0-3000 meters
Storage Temperature
-15 – 45 °C