APC Smart-UPS X 1000VA/800W Line Interactive UPS, 2U RM/Tower, 230V/10A Input, 8x IEC C13 Outlets, Lead Acid Battery, SmartSlot
Order Now, arriving soon
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC UPS & Power Board
APC Smart-UPS X, Line Interactive, 1000VA, Rack/tower convertible 2U, 230V, 8x C13 IEC, SmartSlot, Extended runtime
Main Input Voltage 230 V
Main Output Voltage 230 V
Rated power in W 800 W
Rated power in VA 1000 VA
Input Connection Type IEC 320 C14
Output connection type 8 IEC 320 C13, 2 IEC Jumpers
Number of rack unit 2U
Cable length 1.83 m
Number of cables 1
Battery type Lead-acid battery
Input voltage limits 151…302 V adjustable, 160…286 V
Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing
Acoustic level 40 dBA
Heat dissipation 82 Btu/h
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for operation 0…45 °C
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage altitude 0.00…15240.00 m
Relative humidity 0…95 %
Storage Relative Humidity 0…95 %