APC Smart-UPS C 2000VA/1300W Line Interactive UPS, Tower, 230V/16A Input, 6x IEC C13 Outlets, Lead Acid Battery, USB & Serial, Graphic LCD
Availability: In stock
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC UPS & Power Board
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Tower, 230V, 6x IEC C13+1x IEC C19 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD
Run time for load 1300 W 4min 54s
Min-max: 130-1300 W
Max. Capacity Used 100 %
Main Input Voltage 230 V
Other Input Voltage 220 V 240 V
Main Output Voltage 230 V
Rated power in W 1300 W
Rated power in VA 2000 VA
Input Connection Type IEC 320 C20
Output connection type- 6 IEC 320 C13, 1 IEC 320 C19
Number of rack unit 0U
Battery type Lead-acid battery
Provided equipment- CD with software, Documentation CD, USB cable
Acoustic level 45 dBA
Heat dissipation 135 Btu/h
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage altitude 0.00…15240.00 m
Relative humidity 0…95 %
Storage Relative Humidity 0…95 %
Input voltage limits 170…300 V adjustable, 180…287 V
Network frequency 47…63 Hz
Harmonic distortion Less than 5 % at full load
Maximum configurable power in VA 2000 VA
Maximum configurable power in W 1300 W, UPS type
Line interactive Wave type, Sine wave
Output frequency 50 Hz sync to mains