APC Smart-UPS C 1000VA/600W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 8x IEC C13 Outlets, Lead Acid Battery, SmartConnect Port
Availability: In stock
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC UPS & Power Board
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 1000VA, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, SmartConnect port, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD
Run time for load 600 W 9min 9s
Min-max: 60-600 W
Max. Capacity Used 100 %
Main Input Voltage 230 V
Other Input Voltage 220 V 240 V
Main Output Voltage 230 V
Other Output Voltage 220 V, 240 V
Rated power in W 600 W
Rated power in VA 1000 VA
Input Connection Type IEC 320 C14
Output connection type 8 IEC 60320 C13
Battery type Lead-acid battery
Provided equipment- Power cord, USB cable
Acoustic level 41 dBA
Heat dissipation 100 Btu/h
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage altitude 0.00…15240.00 m
Relative humidity 0…95 %
Storage Relative Humidity 0…95 %