Availability: In stock
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC UPS & Power Board
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
Main Input Voltage 230 V
Other Input Voltage 220 V, 240 V
Main Output Voltage 230 V
Other Output Voltage 220 V, 240 V
Rated power in W 4500 W
Rated power in VA 5000 VA
Output connection type 6 IEC 60320 C13, 2 IEC Jumpers, 4 IEC 60320 C19
Number of rack unit 3U
Network frequency 40…70 Hz auto-sensing
Number of input connectors 1 hard wire 3-wire (1P + N + E)
Input voltage limits 100…275 V adjustable (half load)
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Relative humidity 0…95 % non-condensing
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage Relative Humidity 0…95 % non-condensing