APC RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (14) C13
Availability: In stock
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC Data Racks & Accessories
Colour Black
Product or component type PDU
PDU type Basic
Provided equipment- Installation guide, Safety guide
Input Voltage 230 V
Height 52.3 cm
Width 5.6 cm
Output Voltage 100 V, 120 V, 200 V, 208 V, 230 V, 240 V
Permissible voltage 100…240 V
Max line current 20 A
Input current limits 20 A
Load capacity 3300 VA
Network frequency 50/60 Hz
Outlet type and quantity 14 IEC 60320 C13
Product certifications- cUL listed, UL listed
Ambient air temperature for operation 0…50 °C
Relative humidity 5…95 %
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for storage -15…65 °C
Storage Relative Humidity 5…95 %