APC Back-UPS Pro 1300VA/780W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 8x IEC C13 Outlets, Lead Acid Battery, LCD, AVR
Order Now, arriving soon
Free shipping on all orders within Australia
  • Authentic brand new products
  • Manufacturer warranty
Guaranteed Safe Checkout
APC UPS & Power Board
APC Back-UPS Pro, 1300VA/780W, Tower, 230V, 8x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
Run time for load 780 W
Min-max: 78-780 W 2min 8s
Max. Capacity Used 100 %
Main Input Voltage 230 V
Main Output Voltage 230 V
Rated power in W 780 W
Rated power in VA 1300 VA
Product or component type Uninterruptible power supply (UPS)
Input Connection Type IEC 60320 C13
Output connection type 6 IEC 60320 C13 , 2 IEC 60320 C13 surge
Battery type Lead-acid battery
Number of battery filled slots 0
Number of battery free slots 0
Battery recharge time 16 h
Number of battery replacement quantity 1
Battery voltage 24 V
Battery capacity 6.0 Ah
Battery charger power 11 W rated
Battery life 3…5 year(s)
Replacement battery APCRBC165
Extended runtime 0
Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing
Input voltage limits 176…294 V
Maximum input current 10 A
Switching current capacity 10 A
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Relative humidity 0…95 % non-condensing
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage Relative Humidity 0…95 % non-condensing